A fejlett technológiáknak, mint az MRI és a mesterséges intelligencia (AI), köszönhetően ma már lehetséges a kikelt tojások (in-ovo) nemének meghatározása anélkül, hogy a tojás sérülne. 2024 májusa óta a Pluriton a Genus Focus technológiát használja, amely egy in-ovo módszer, amely MRI szkenner segítségével hatékonyan és pontosan határozza meg a tojások nemét.
Az MRI, mint a nemek meghatározásának technikája viszonylag új, és az AI-val kombinálva a rendszer rendkívül gyorsan működik, valamint önállóan tanul. Ez azt jelenti, hogy az eljárás idővel gyorsabban és pontosabban képes meghatározni a nemeket. A módszer lehetővé teszi, hogy a tojásokat a 13. inkubációs nap előtt vizsgálják meg, függetlenül attól, hogy fehér vagy barna tojásokról van-e szó, vagy fiatal, illetve idősebb szülőállatból származnak. A magas kapacitásának köszönhetően a Pluriton akár 250 000 csirkét is előállíthat egy hét alatt a nevelő farmok számára. Az alábbi videó részletesen bemutatja, hogyan működik a Genus Focus az in-ovo nemi meghatározás során.
Jó kezdet személyre szabott irányítással és in-ovo oltással
A Genus Focus technológia lehetővé teszi, hogy a nem meghatározása anélkül történjen, hogy a tojás megsérülne, így az in-ovo oltás is lehetséges marad. Ennek számos előnye van: a csirkék már a tojásban megkaphatják az oltást, biztosítva, hogy a kikelés után azonnal védve legyenek, és így az első napi oltás elhagyható. Erős kezdet minimális stresszel a csirkének. Ez összhangban van a Pluriton filozófiájával, amely az állatjólétre és a fenntartható minőségre összpontosít az egészséges és életerős baromfi tenyésztés érdekében. A „saját” tojótyúkok iránti elkötelezettség erős. Az istállólátogatások és személyes irányítás révén olyan tanácsadók, mint Ed Obbink, segítik a baromfi gazdálkodókat egy új állományt indítani. Ahogy Ed mondja: „Ha a kezdet jó, a többi általában jól megy.” Olvassa el a praktikus tanácsait az új állományok indításához.
Miért az MRI és AI használata a nemek meghatározásához?
Hans Groot Koerkamp, az ügyvezető igazgató elmondja: „Számunkra nagyon fontos, hogy a nemek meghatározására használt technológia nem invazív. Ez volt az egyik fő ok, amiért a Genus Focust választottuk. Ezen kívül ez a gép fehér és barna tojásokhoz is működik, és skálázható. Kezdetben két vagy három géppel kezdtünk, most pedig már öt gépet működtetünk, de ugyanannyi alkalmazottal. Akár két, akár öt gépet használunk, a munkaerőigények szinte ugyanazok maradnak.”
Corné Verwijs, a Keltetőüzemek operatív vezetője hozzáteszi, hogy a technológia fontos előrejelzést biztosít: „Tudjuk pontosan, hány tojás kerül be, és hány nőivarú tojás kerül ki. Ez az előrejelzés elengedhetetlen ahhoz, hogy a vásárlóink számára azt tudjuk szállítani, amire szükségük van.” Kiemeli továbbá a gép automatizálási erejét is: „Más rendszerekhez képest a Genus Focus jelentős mértékű automatizálást kínál. Minden tojás áthalad a rendszeren, és egy másodperc alatt tudjuk, mi van benne – emberi beavatkozás nélkül. Néhány emberrel rengeteget lehet elérni. Ez a Genus Focus költséghatékonyabb módszert kínál más rendszerekhez képest.”
Rugalmasság a számok és a szállítási időpontok tekintetében
A Genus Focus egy innovatív, nem invazív módszert kínál az in-ovo nemek meghatározására MRI és AI segítségével. Ez biztosítja, hogy a tojások épségben maradjanak, és lehetővé teszi az in-ovo oltást. Évek óta tartó tapasztalatának és szakértelmének köszönhetően a Pluriton kifejlesztette az optimális inkubációs folyamatot. Öt Genus Focus géppel és nagy szülőállománnyal a cég rugalmasan tud reagálni az igényekre, mind a mennyiséget, mind a szállítási időpontokat tekintve. A baromfi gazdálkodók számíthatnak a jól megszervezett szállításra, valamint a gondoskodásra, figyelemre és tudásmegosztásra egy új állományt indítva. Itt rejlik a cég egyedi ereje.
„Tudjuk pontosan, hány tojás kerül be, és hány nőivarú tojás kerül ki. Ez az előrejelzés elengedhetetlen ahhoz, hogy a vásárlóink számára azt tudjuk szállítani, amire szükségük van.”